Date : 23 January 2006

Change in Boardroom

MALAYSIAN AIRLINE SYSTEM BERHAD

Date of change

23/01/2006
Type of changeAppointment
DesignationNon-Executive Director
DirectorateIndependent & Non Executive
NameDatuk Haji Yusoff @ Hunter bin Datuk Haji Mohamed Kasim
Age55
NationalityMalaysian
QualificationsBachelor in Economics, University of Adelaide, Australia
Working experience and occupation 1977 - 1978
Trainee, Kinabalu International Hotel, Kota Kinabalu (Purchasing Department)
1979 - 1982
Assistant Director, Economic Planning Unit, Chief Minister's Department
1982 - 1984
District Officer, Beaufort, Sabah
1984 - 1988
Principal Assistant Director (Scholarship Division), Chief Minister's Department
1988 - 1989
Principal Assistant Director, Establishment Division, Chief Minister's Department
1989 - 1994
Deputy Permanent Secretary, Ministry of Industrial Development, Sabah
1994 (April - June, 1994)
Deputy Director, Establishment Office (Jabatan Perkhidmatan Awam Negeri), Chief Minister's Department
1994 - April 2000
Under Secretary (Budget), Ministry of Finance, Sabah
May 2000 - May 2001
Deputy Permanent Secretary (I)/ Also performing Under Secretary (Budget), Ministry of Finance, Sabah
May 2001 - 30 December 2005
Deputy Permanent Secretary (I), Ministry of Finance, Sabah
3 January 2006 - current
Acting Permanent Secretary, Ministry of Finance, Sabah
Directorship of public companies (if any)Nil
Family relationship with any director and/or major shareholder of the listed issuerNil
Details of any interest in the securities of the listed issuer or its subsidiariesNil


Announcement Info

Company NameMALAYSIAN AIRLINE SYSTEM BERHAD  
Stock Name MAS    
Date Announced23 Jan 2006  
CategoryChange in Boardroom
Reference NoMA-060123-41158