Date : 02 March 2006

Change in Boardroom

SIME DARBY BERHAD

Date of change

01/03/2006
Type of changeAppointment
DesignationDirector
DirectorateIndependent & Non Executive
NameSheng Len Tao
Age59
NationalityMalaysian
QualificationsChartered Accountant
First Class Economics Degree from University of Bristol, England
Working experience and occupation 1976 to 1989: served in various capacities in Bank Negara Malaysia including Chief Economist and Assistant Governor in charge of Bank and Insurance Regulations.
1989 to 1993: Senior Manager, Financial Markets and Payments Systems, Financial Sector Development Department, World Bank, Washington, DC
October 1993 to September 1998: Deputy Chief Executive, Hong Kong Monetary Authority
October 1998 to September 2005: Chairman of the Hong Kong Securities and Futures Commission
Presently, Director of Hong Kong Institute of Monetary Research; Member of the Logistic Council, Hong Kong; Convenor of the International Council of Advisers to the China Banking Regulatory Commission.
Directorship of public companies (if any)none
Family relationship with any director and/or major shareholder of the listed issuernone
Details of any interest in the securities of the listed issuer or its subsidiariesnone


Announcement Info

Company NameSIME DARBY BERHAD  
Stock Name SIME    
Date Announced2 Mar 2006  
CategoryChange in Boardroom
Reference NoSD-060217-55966