Date : 31 January 2007

Change in Boardroom

BIMB HOLDINGS BERHAD

Date of change

01/02/2007
Type of changeAppointment
DesignationChairman
DirectorateNon Independent & Non Executive
NameTan Sri Samsudin bin Osman
Age60
NationalityMalaysian
Qualifications1) Master In Public Admin - Pennsylvania State University (1980)
2) Diploma In Public Admin - University Malaya (1971)
3) B.A. (Hons) - University Malaya (1969)
Working experience and occupation 1) Chief Secretary to The Government of Malaysia - Government of Malaysia (01/02/2001)
2) Director General - Public Service Department (15/12/1998)
3) Secretary General - Ministry of Home Affairs (08/09/1996)
4) Secretary General - Ministry of Domestic Trade and Consumer Affairs (01/09/1994)
5) Federal Secretary of Sabah (01/05/1990)
6) Deputy Secretary General - Ministry of Transport (01/06/1987)
7) Deputy Director (Academic) - INTAN (1986 - 1987)
8) Deputy Director (Administration) - INTAN (1985 - 1986)
9) Head of Finance and Account Management Centre - INTAN (03/04/1982)
10) Special Officer to the Chief Secretary - Government of Malaysia (03/08/1977)
11) Assistant Secretary - Public Service Department (28/04/1969)
Directorship of public companies (if any)1) Perbadanan Putrajaya
Family relationship with any director and/or major shareholder of the listed issuerNil
Details of any interest in the securities of the listed issuer or its subsidiariesNil


Announcement Info

Company NameBIMB HOLDINGS BERHAD  
Stock Name BIMB    
Date Announced31 Jan 2007  
CategoryChange in Boardroom
Reference NoBH-070129-63168